Loading

Ujście Wisły 2017

Ujście Wisły 2017

Mały Kodeks Załoganta

Droga Koleżanko! Drogi Kolego! Zanim zdecydujesz się przyjechać na obóz naukowy Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Będziesz miał niepowtarzalną okazję poznać z bliska ptaki, metody badań nad nimi i spędzić kilka miłych chwil z nami. Możesz nosić zaszczytne miano kulingowskiego załoganta. Musisz jednak stać się uświadomionym kulingowskim załogantem. Z tego Kodeksu dowiesz się, czego od Ciebie oczekują Kierownik i inni Kulingowcy oraz czego Ty możesz oczekiwać od innych. Powodzenie badań naukowych prowadzonych na tym punkcie zależy w dużym stopniu od Ciebie!

 1. Na obozie nie ma demokracji. Kierownik obozu kieruje pracą punktu badawczego i zawsze ma rację.
 2. Podpatruj doświadczonych załogantów, abyś sam mógł o sobie kiedyś tak powiedzieć.
 3. Naucz się zasad pisania w zeszycie obrączkarskim - to kluczowa umiejętność w badaniach jakie prowadzimy!
 4. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i niejasności nie wstydź się spytać kierownika lub bardziej doświadczonego załoganta.
 5. Głównym zadaniem załoganta jest ochocze uczestnictwo we wszelkich pracach obozowych. Własne inicjatywy są mile widziane. Pamiętaj - kierownik nie będzie myślał za Ciebie!
 6. Mienie obozowe należy traktować jak własne (a nawet lepiej). Wszyscy dbamy o czystość i porządek w obozie i najbliższej okolicy. Niedopuszczalne są wszelakie formy zachowań skutkujące uszkodzeniami i zniszczeniem sprzętu obozowego.
 7. Pierwszy obchód do wacków robimy o 400 lub 500, a od 3 września o 500 lub 600. Ostatni obchód wykonujemy po zapadnięciu zmroku. Sieci, jeśli są rozwinięte, MUSZĄ być sprawdzane co godzinę, nawet w nocy! O terminach rozpoczęcia i zakończenia pracy decyduje Kierownik.
 8. Idąc na obchód zabieraj kosz, woreczek, oraz kawałki drutu i sznurka (do naprawy drobnych uszkodzeń pułapek, zwyczajowo nazywanych wackami). Przed zmrokiem weź też latarkę. Nie chodź na obchody sam, chyba, że Kierownik zadecyduje inaczej.
 9. W worku nie może być więcej niż 3 ptaki (najlepiej pojedynczo!). Liczba ptaków w koszu zależy od wielkości kosza i ptaków. Nigdy nie noś siewek w ręku! Kosz i woreczki noś tak, by nie uszkodzić ptaków! Ich bezpieczeństwo jest najważniejsze. W razie większej liczby schwytanych ptaków trzeba je po przyniesieniu rozlokować w koszach lub kartonach. Pamiętaj, że w koszach i kartonach ptaki muszą mieć luz, a karton musi mieć wentylację. W przypadku ptasiego potopu alarmuj obóz.
 10. Obchód nie może trwać dłużej niż 30-40 minut!!!!!!!
 11. Każdorazowo sprawdzaj, czy pułapki dobrze stoją (szybko nauczysz się jak powinny być ustawione) i w razie czego przestawiaj je. Klapy od pułapek zawsze zamykaj na drut. Sprawdź, czy siatka na pułapkach nie jest uszkodzona, w razie czego podwiązuj uszkodzone oczka sieci. Jeśli gdzieś odpadł lub pękł drut wiążący elementy pułapki - wstaw nowy. Przy poważniejszych uszkodzeniach odkręć cały element i zabierz go do obozu.
 12. Jeśli wacki są zabrudzone glonami lub błotem, czyść je na bieżąco. Dobre wyniki daje „przecieranie” glonów piaskiem. Jednak pamiętaj o maksymalnym czasie trwania obchodów. Nie dopuszczaj, aby w komorach zbiorczych była woda. Nasyp tam piasku.
 13. Podczas obrączkowania i mierzenia ptaków w obozie obowiązuje cisza. Szczególną uwagę trzeba zwracać na numery obcych obrączek i zawsze czytać je dwa razy. Kierownik również powinien sprawdzić ten zapis.
 14. Pamiętaj o myciu rąk po każdym kontakcie z ptakami! Prawdopodobieństwo zarażenia wirusem ptasiej grypy jest znikome, ale lepiej dmuchać na zimne...
 15. Podczas przygotowania posiłków nie podjadamy. Pamiętaj, że zgodnie z prastarym kulingowskim obyczajem kierownik daje hasło do rozpoczęcia posiłku i ma prawo do pierwszego kromala oraz zaczerpnięcia pierwszej łyżki strawy obiadowej.
 16. Potrzeby fizjologiczne (wszystkie) załatwiamy poza obozem, w toalecie.
 17. W obozie zawsze musi przebywać co najmniej 1 osoba. Nie zostawiaj obozu na noc bez dozoru! Na noc trzeba chować wszystkie sprzęty, także obrączki, zeszyty, wagi, suwmiarki.
 18. Niedopuszczalne jest wszczynanie awantur i nadużywanie wszelkiego rodzaju środków odurzających.
 19. Na obozie należy dbać o segregację i wywóz śmieci. Należy segregować śmieci zgodnie z ich przeznaczeniem i o poranku, po telefonicznym uzgodnieniu z firmą BROMIX wynosić we wskazane miejsce.
 20. Kierownik dysponuje pieniędzmi na zakupy. Idąc do sklepu uzgodnij listę zakupów, a z powierzonych pieniędzy koniecznie rozlicz paragonami. Sklepem do którego chodzimy jest sklep Cydejko przy przystanku autobusowym.
 21. Wchodzenie na betonową kierownicę jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, pojedynczo tylko w kapoku i zawsze po konsultacji z kierownikiem!!!
 22. Ptaki po zaobrączkowaniu powinny być wypuszczane niezwłocznie. Dopuszczamy możliwość fotografowania ich w ręku, ale zdjęć takich nie wolno publikować w sieci i na profilach społecznościowych (za wyjątkiem zamkniętych dedykowanych obrączkowaniu, grupach). Selfie z ptakami są zabronione.
 23. Na cyplu gniazdują ptaki (sieweczki i rybitwy). Bez dodatkowych konsultacji z kierownikiem wolno chodzić tylko na obchody, po wodę do mycia i w celu wyrzucania niesfornych turystów. Pamiętaj, że obóz jest w rezerwacie, a wszystko co robimy widać z platformy widokowej.
gza

gza

LEAVE A COMMENT