Loading

Liczenia

LICZENIA ZIMOWE

Nazwą „liczenia zimowe” określamy trwające nieprzerwanie od 36 lat liczenia zimujących ptaków wodnych nad zachodnią Zatoką Gdańską. Prowadzone regularnie, nie rzadziej niż raz w miesiącu (od września do kwietnia) są najdłużej trwającymi tego typu badaniami w Europie, a być może i na świecie. Konsekwencja w realizacji, przemyślany podział wybrzeża na odcinki, skrupulatnie przestrzegana metodyka i zgrany zespół liczących to nasz przepis na sukces :). Wyniki naszych liczeń regularnie publikujemy, dzięki czemu nie zapełniają niepotrzebnie niczyich szuflad.

JAK LICZYMY?

Liczenia prowadzone są z brzegu przez osobę pokonującą z lunetą lub lornetką wyznaczoną część wybrzeża zachodniej Zatoki Gdańskiej. Liczone są ptaki wzdłuż następujących fragmentów: Wyspa Sobieszewska: Przekop Wisły od Przegaliny do ujścia, jez. Ptasi Rajem i Wisła Śmiała; Wyspa Stogi i Port Północny; plaża miejska od Brzeźna do Skweru Kościuszki w Gdyni, od Gdyni Oksywia do molo w Juracie po wewnętrznej stronie Półwyspu Helskiego, od Rozewia do Kuźnic od strony morza i oba porty w Helu.

Kontrolowane
wybrzeże podzielone jest na szereg odcinków wytyczonych w oparciu o charakter linii brzegowej i obecność miejsc skupiających ptaki (mola, porty etc.).
Liczymy ptaki wodne – blaszkodziobe (bez przelatujących gęsi), łyski, nury, perkozy, kormorany, alkowate, mewy i siewki. Zwracamy uwagę na wszystkie ciekawe pojawy ptaków.
Liczymy też wszystkie znalezione martwe ptaki, dodatkowo próbując ustalić przyczyny ich śmierci (np. z sieci rybackiej, zaoliwiony). Szczegóły podziału odcinków, instrukcje itp. – w dziale „metody„.