Loading

Sieweczka obrożna

 

 

Obserwowane są na naszych plażach już od lutego. Według zasady, kto pierwszy ten lepszy, pierwsze przybyłe sieweczki dokonują selekcji siedlisk i zajmują najkorzystniejsze dla nich terytoria. Głównym kryterium jest oczywiście dostępność pokarmu, jakże potrzebna później do wychowania tam potomstwa. Na terenie wybranego terytorium odbywa się łączenie w pary, a później z czasem ceremoniał godowy. W ostatnich sezonach wszystko było szybciej o ok. miesiąc. Ptaki przybyły dość wcześnie, pierwsze obserwacje były od 22 lutego. Zazwyczaj takie dołki gniazdowe sieweczki mają u nas w kwietniu, a pierwsze z nich mieliśmy już 14 marca.

Dołek gniazdowy jest elementem ceremoniału godowego. Samiec wykopuje od kilku do kilkunastu takich dołków w obrębie terytorium pary. Z czasem samica wybiera ten jeden właściwy, który staje się gniazdem pary. A gniazda ze zniesieniami są od końca kwietnia do lipca. Okres wysiadywania trwa nieco ponad trzy tygodnie i po wykluciu się piskląt ptasi rodzice przez kolejne trzy tygodnie wodzą je do czasu uzyskania przez nie lotności. Niestety przez ten okres sieweczki mają szereg zagrożeń ze strony turystów, psów i drapieżników. Pamiętajcie by na plaży trzymać psy na smyczy oraz unikać spacerów w siedliskach lęgowych, gdzie możecie nieświadomie zaszkodzić.

 

Sieweczka obrożna Charadrius hiaticula, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. 2014 poz. 1348), objęta jest ochroną ścisłą oraz wymaga ochrony czynnej. Gatunek objęty jest dodatkowym zakazem fotografowania, filmowania i obserwacji mogących powodować płoszenie lub niepokojenie podczas okresu lęgowego. Polska populacja sieweczki malała z każdym rokiem z powodu utraty naturalnych siedlisk, czynników antropogenicznych i drapieżników. Populacja krajowa nie przekracza obecnie 250-300 par lęgowych, a pomorska, dzięki ostatnim kilkuletnim staraniom zwiększyła się z 40 do aktualnie ok. 70 par. Od lat zajmujemy się ochroną tego gatunku. Początkowo działaliśmy na gdańskich Stogach oraz na Wyspie Sobieszewskiej. Jako Zespół Czynnej Ochrony (Magda Dziermańska, Szymon Bzoma) jesteśmy w Polsce pionierami montowania specjalnych koszy ochronnych na gniazda sieweczki obrożnej. Montujemy je już od pięciu lat. Może się zdarzyć, że kiedyś Państwo trafią na taki kosz na plaży i towarzyszące tablice, prosimy by wtedy nie plażować w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda i nie puszczać psa bez smyczy.

.

37383549_10156444643803290_8770143675914125312_n

 

Następnie rozszerzyliśmy działania ochrony czynnej na całe polskie Wybrzeże Bałtyku i od 2017 r. podejmujemy działania wraz z aktywnymi wolontariuszami z Błękitnego Patrolu WWF w projekcie pn. „Ochrona ssaków i ptaków morskich i ich siedlisk”. W działaniach tych uczestniczą także inne osoby, pracownicy i urzędnicy różnych instytucji jak Urząd Morski w Gdyni czy Centralny Poligon Sił Powietrznych w Ustce. W imieniu ptaków dziękujemy wszystkim aktywnym osobom zaangażowanym w czynną ochronę i projekt, który z każdym kolejnym sezonem daje coraz lepsze efekty.

.

DSCN3740 z logotypami

   

Dziękujemy Państwu za uważność na plaży i zgłaszane obserwacje na kuling@wp.pl, m.dziermanska@op.pl, tel. 882709655. Po zgłoszeniu patrolujemy obszar. Być może jest tam w okolicy gniazdo, które warto ochronić.

Natomiast informacje o wieku, pokrewieństwie, o ich losach podczas zimy oraz o powracających osobnikach posiadamy dzięki bazie danych obrączkarskich i napływających informacjach zwrotnych z odczytów, POLRING (ring.stornit.gda.pl) Dziękujemy wszystkim, którzy odczytują (foto) i zgłaszają obrączki do systemu.

 

AA, Mikoszewo plaża, wrzesień 2018 r. Fot. S. Wasiak

P36, 30.03.19 SPN Fot. A. Demczak

P4 Gdańsk-Górki Wschodnie Fot. M. Dziermańska (z logami)