UDANY SEZON RYBITW CZUBATYCH w 2013 roku (BIAŁOCZELNYCH TEŻ!)

Od 2006 roku ponownie gnieżdżą się w Polsce rybitwy czubate. Przerwa trwała 15 lat! W 2006 roku ptaki te zagnieździły się na falochronie w porcie w Gdyni. Rok później, z powodu remontu falochronu, ptaki wróciły do rezerwatu Mewia Łacha. Gdzie by nie były - staramy się by lęgi nie były niszczone przez ludzi i, w mniejszym stopniu, zwierzęta. Za nami cztery udane sezony lęgowe i dwa bez piskląt. Sezon 2012 nie był zbyt udany, gdyż kolonia znowu została zalana przez fale Bałtyku i ocalały tylko najstarsze pisklęta (ok. 60). Za to 2013 rok wyglądał doskonale:

Kolonia rybitw czubatych liczyła ok. 415 par, mimo zatopienia pierwszej kolonii (zniesienia od ok. 20 maja, zagłada na początku czerwca). Ptaki powtórnie rozpoczęły skłądanie jej ok. 10 czerwca. Zaobrączkowaliśmy w trzech akcjach łącznie 244 pisklęta, ostatnie sześć jeszcze 20 sierpnia!. Ponieważ po raz pierwszy odkąd ptaki te gniazdują w Ujściu - na łasze wybujało zielsko - bardzo ułatwiło to pisklętom rybitw unikanie nas i drapieżnych mew. Trudno przez to ocenić ostateczny sukces lęgowy.

Rybitw rzecznych gniazdowało 200-250 par, ale najmocniej ucierpiały podczas drugiego sztormu (ok. 12 lipca). Zaobrączkowaliśmy 122 pisklęta, ale te chyba najmocniej wykorzystują ukrycia.

Rewelacyjnie wygląda za to sezon u rybitw białoczelnych, których 200-250 par dochowało się w większości już lotnego potomstwa (zaobrączkowaliśmy 108 piskląt, ale sądzimy, że to tylko połowa z tego co wyfrunęło). To zapewne efekt wysokiej wody na Wiśle i braku łach w korycie tej rzeki.

Szczegóły naszych prac w rezerwacie tutaj

więcej zdjęć na Facebooku - Chronimy Naturę na Wyspie Sobieszewskiej

Kolonia rybitw czubatych w dniu 22 maja:

Kolonia rybitw czubatych w dniu 6 lipca (kliknij żeby powiększyć):

i kilka fot z kolonii z obrączkowania 8 lipca:

oraz z 20-21 lipca: