Loading

Liga Odczytywaczy

 LOOP VI edycja     2019-2020

W warunkach pandemii kończy się VI edycja Ligi Odczytywaczy Obrączek Ptasich (tzw. LOOP). Skończyliśmy tydzień wcześniej, a VII edycja wystartowała z automatu 1 kwietnia, ale na razie nie będzie żadnych comiesięcznych podsumowań, aż sytuacja na tyle się poprawi, że ruszymy w teren po dalsze ptasie lektury. W tej edycji wspólnie zrobiliśmy 17981 odczytów. Świetny wynik! Przoduje jak zwykle województwo pomorskie, bo jak już wielokrotnie mówiłem – taki był mój pierwotny plan, by zbierać odczyty na zasadzie citizen science z tylko rejonu Zatoki Gdańskiej, ale z pośpiechu nie wpisałem tego do regulaminu pierwszej edycji – no i pooooszło po całym świecie, a teraz hula po całym kraju. Z tabelki z województwami widać, gdzie najbardziej Kulingowskie serce bije. Brakuje tylko lubelskiego, a odczyty robiliśmy nawet ze statków pływających po Bałtyku. Końcowy wynik wyrażony w punktach jest całkiem dobry i jak zwykle ostatnie miesiące mocno odchyliły do pionu krzywą przyrostu punktów w czasie.
Teraz kilka słów o tabeli osiągnięć indywidualnych. Zacznę od tego, co zawsze mówię wszystkim Kulingowcom – gramy do jednej bramki! Niemiej jednak wkład indywidualny zawsze pokazujemy. Trochę mi głupio pisać tu o sobie, ale wygrałem….. Finisz był ostry. Wielkie gratulacje dla całej zaszczytnej pierwszej trzydziestki! Punkty przez Nas zdobyte stanowią 61% całego dorobku punktowego tej edycji LOOP. W plastikach wygrał Lech działający w zachodniopomorskim. Szymon okazał się królem łabędzi, a metale do domena Joli, która w tej kategorii znokautowała wszystkich! Malardy z miasta Rumii jawią się najlepiej czytanymi ptakami na tym globie .
Wielkie dzięki za udział i gromadzenie fantastycznych danych, które posłużą kiedyś do analiz i naukowych opracowań. Zaczynamy od Ełku, bo tam działa znakomita ekipa, jest to jeden punkt na mapie, a Kuling w licznych dalekich ekspedycjach zaobrączkował tam sporo krzyżówek zwanych pieszczotliwie malardami. Na Trójmiasto i Olsztyn też kiedyś przyjdzie czas, ale to znacznie trudniejsze analizy, bo w tych aglomeracjach miejsc przebywania ptaków jest wiele. Dziękuję w imieniu KULINGa i proszę o więcej – jak tylko sytuacja wokół nas się poprawi. Oddzielne, specjalne podziękowania dla Zenka za dostarczanie co miesiąc bazy do policzenia Wam ligowych punktów.
W tym roku nie będzie wręczania nagród na naszej wewnętrznej, uroczystej imprezie, bo sytuacja wokół jest taka, że lepiej się nie gromadzić. Wspaniałe nagrody ufundowane oczywiście przez Kuling wyślemy pocztą.
Jeszcze raz KULING dziękuje Wam wszystkim za fantastyczną porcję danych do przyszłych opracowań naukowych i trzymajcie się zdrowo!
WMS
P.S. Gdzieś tam niżej zamieszczam mój gorący apel do odczytywaczy. Będę wdzięczny za przeczytanie i stosowanie tych zaleceń gdy znów ruszymy w teren na odczyty.

Gorący apel WMSa
Obrączkowe czytelnictwo jest na coraz wyższym poziomie i wspólnie zbieramy ogromną ilość danych NAUKOWYCH, które kiedyś powinny się doczekać analizy, opracowania i opublikowania. Każdego miesiąca pojawia się wzbudzająca zdrowe emocje tabela ligowa i muszę poświęcić sporo czasu by ją wyprodukować. Dzięki płynom izotonicznym i głębokiej wierze w sens tzw. citizen-scinece by Kuling jakoś to się udaje, ale byłoby mi łatwiej i miałbym mniej klikania gdyby wspaniali nasi zawodnicy pamiętali że:
• Małe i DUŻE litery – to też dodatkowe klikanie by zamienić KOWALSKI na Kowalski. Prośba używajmy małych (liter oczywiście).
• Zapis: Jan i Anna Kowalska na pewno skraca wpisywanie, ale ja potem muszę to zmienić ręcznie na Jan Kowalski, Anna Kowalska. Prośba by każdej osobie wpisywać imię i nazwisko.
• Nie wpisujmy do ligi ptaków nie-kulingowskich, czyli wróblaków, sów, szponiastych, bocianów, itp. Tak samo odczytów wykonanych poza Polską.

Z góry dziękuję i czytamy dalej!
WMS

Loop

Bez nazwyrycina

Wysyłając zgłoszenie stwierdzenia ptaka z obrączką do systemu POLRING z konta zespołu obrączkarskiego KULING lub wpisując zespół KULING jako współobserwatora wyrażam zgodę na przetwarzanie i przechowywanie moich danych osobowych w bazie Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING, zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz. U. 2018 poz. 1000 z późn. zm.). Administratorem bazy danych jest Grupa Badawcza Ptaków Wodnych KULING. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu publikacji wyników w ramach Ligi Odczytywaczy Obrączek Ptasich (LOOP). Dane nie są udostępniane żadnym innym podmiotom. Każda osoba ma prawo do dostępu, sprostowania oraz usunięcia swoich danych z bazy. Uczestnicy Ligi Odczytywaczy Obrączek Ptasich (LOOP) mogą w każdej chwili podać drogą mailową na adres w.meissner@ug.edu.pl pseudonim, pod którym ich wynik będzie pojawiać się w tabeli wyników tej ligi.

Ważna informacja – ukochany nasz POLRING, dzięki któremu mamy naszą ligę, a Centrala Obrączkowania gromadzi cenne odczyty, wprowadził kolejną zmianę w systemie. Otóż obrączkarze nie mogą wpisać słowa KULING w polu drugi obrączkarz. Jako, że zależy nam na Waszej deklaracji udostępnienia nam Waszych odczytów, to wpisujcie KULING do pola INNI ZNALAZCY.

JEŚLI ODCZYT JAKIEJKOLWIEK OBRĄCZKI ZROBICIE NA PODSTAWIE ZDJĘCIA TO KONIECZNIE ALBO WKLEJCIE TO ZDJĘCIE DO POLRINGOWEGO FOMULARZA (rozwiązanie preferowane) ALBO WPISZCIE W UWAGACH, ŻE ODCZYT NA PODSTAWIE ZDJĘCIA. To bardzo ważne przy późniejszym opracowywaniu danych.

1. Uczestnikiem może być każdy, kto chce przekazywać Kulingowi swoje odczyty obrączek noszonych przez ptaki dzikie (gołębie miejskie i obrączki na ptakach hodowlanych nie wchodzą w grę).Oto nowe zasady (wytłuszczono nowe przepisy):

2. Odczyty należy wprowadzać do bazy internetowej POLRING http://ring.stornit.gda.pl/ zgodnie z obowiązującymi w tym systemie zasadami.

3. Odczyt będzie przekazany do bazy danych Kulinga, gdy w internetowym formularzu systemu POLRING jako współobserwatora poda się Kuling. Tylko takie wpisy……  W przypadku osób posiadających licencję obrączkarską magiczne słowo KULING musi być wpisywane w polu Inni Znalazcy (nie Obrączkarz 2). Współodczytywaczy trzeba wpisywać w pole „Inni znalazcy”.

4. Do ligi wchodzą tylko odczyty dokonane na terytorium Polski i na Morzu Bałtyckim w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej.

5. Nie uwzględniamy obrączek na ptakach środowisk lądowych, ptaków chwytanych na punktach obrączkowania. Uwzględniamy tylko odczyty znaczników na ptakach nie trzymanych w ręku, a jedynym wyjątkiem są tu ptaki martwe (oczywiście poza gatunkami środowisk lądowych).

6. Odczyt okrągłej obrączki metalowej – 3 punkty

7. Odczyt owalnej obrączki metalowej (polskie typy: P, S, W) – 2 punkty

8. Odczyt wszelkich znaczników na łabędziach oraz wszelkich znaczników plastikowych – 1 punkt

9. Gdy dany odczyt zostanie dokonany przez więcej niż 1 osobę – liczba punktów jest proporcjonalnie dzielona na wszystkie osoby wymienione w zgłoszeniu. Punkty za odczyty dokonane niezależnie w tym samym dniu nie są dzielone.

10. Na stronie Kulinga podawana będzie bieżąca klasyfikacja odczytywaczy. Osoby które nic chcą by ich nazwisko znalazło się w zestawieniu, proszone są o poinformowanie nas o tym i wybranie pseudonimu pod którym będą figurować na liście.

Jakość danych – prośby do odczytywaczy

Prosimy o dokładne podawanie miejsca, w którym przebywał ptak z obrączką. W przypadku krzyżówek prosimy o zaznaczanie konkretnego stawu, lub miejsca na rzeczce. W Parku Oliwskim jest duży staw w kształcie litery L i ważne jest wskazanie części stawu, gdzie kaczka była widziana. Każdy ze stawów ma zwyczajową nazwę i wystarczy ją wymienić, a części stawu w kształcie litery L (Staw Venus) mają nadane numery od 1 do 3.W przypadku mew BARDZO WAŻNE jest podanie godziny odczytu. Mewy przemieszczają się w określony sposób po mieście i dzięki podaniu czasu, kiedy ptaka widziano będziemy mogli lepiej poznać ich zwyczaje.

Nie wpisujcie do POLRINGU odczytów, których nie jesteście na 100% pewni. Takie wpisy i tak nie wejdą do bazy, bo zostaną odrzucone na etapie weryfikacji, a tylko spowodują, że wszyscy będziemy mieli więcej pracy.

Odpowiedzi na często zadawane pytania – czyli tzw. FAQ

1. Po co KULING robi to wszystko?
. Z kilku powodów: dla uciechy własnej i waszej, dla nauki, bo po to się ptaki obrączkuje by potem coś o nich się dowiedzieć i by w ten sposób zgromadzić dane do naszych przyszłych prac naukowych, o których ciepło myślimy, no i z podziwu, że jest POLRING i że tak fajnie działa,
2. Czy zawsze muszę wpisywać współobserwatorów?
. To kwestia umowy między Wami. Wpisując tylko jedną osobę zwiększa się jej szansę na wysoką pozycję w rankingu, bo nie musi ona dzielić się punktami z pozostałymi, natomiast potem może podzielić się nagrodą :). Pamiętajcie jednak, że nagroda raczej nie będzie podzielna. Osoba/osoby, które widnieją jako autorzy obserwacji odpowiadają za jakość wprowadzonych danych. Jak będą pretensje za błędy w odczytach to wiadomo, kto ma dostać po głowie. Trzeba też się zastanowić czy wpisywać osoby towarzyszące nam w spacerze, które ptakom się wcale nie przyglądają oraz nieletnie dzieci, psy, koty i chomika, którego wynieśliśmy na spacer.
3. Skąd biorą się aż dwa miejsca po przecinku w punktacji? I czy punkty zawsze są dzielone równo?
. Dwa miejsca – bo przy dwóch wzrokiem to można ogarnąć, a przy pięciu byłoby z tym trudniej. Nie zawsze jest po równo, bo jak podzielić np. 1 punkt na 3 odczytywaczy? Z prostego dzielenia wychodzi 0,333333, czyli powinniśmy dać każdemu po 0,33 punktu, ale 3×0,33 to 0,99 a nie 1, więc pierwsza osoba na liście dostaje 0,34 a dwie pozostałe 0,33 i w sumie jest 1. Ponadto łatwo sobie wyobrazić sytuację, że kolejne miejsca dzieli różnica 0,01 punktu, co może przełożyć się na wzrost czytelnictwa – i na to liczymy!
4. Czy przekazując moje obserwacje do bazy Kulinga tracę do nich prawa?
. Nie. Cały czas będziecie mogli śledzić losy tych ptaków z poziomu Waszego konta w POLRINGu. Udostępniając swoje obserwacje zgadzacie się, by KULING mógł je wykorzystać do swoich prac naukowych. Oczywiście w pracach takich znajdą się dla Was podziękowania. Osoby, które dokonują bardzo dużej liczby odczytów zawsze będą pytane o to, czy zgadzają się na wykorzystanie tych odczytów w opracowaniach naukowych.
5. Czy muszę robić fotografię każdej obrączki?
. Nie ma takiego obowiązku. Jednak dysponując zdjęciem trudniej jest popełnić pomyłkę w odczycie napisu na obrączce. Jeżeli nie dysponujecie aparatem cyfrowym z zoomem, to podawajcie nam tylko takie odczyty, gdzie jesteście pewni każdej literki i cyferki!
6. Jakie będą nagrody?
. Wzorując się na sportach zimowych wprowadziliśmy klasyfikację generalną – czyli prostą sumę wszystkich punktów zgromadzonych w lidze oraz oddzielne klasyfikacje w trzech dyscyplinach: odczyty wszelakich plastików, odczyty metalowych obrączek na łabędziach i odczyty metalowych obrączek na innych niż łabędzie ptakach. W przypadku klasyfikacji generalnej nagrodami są rzeźby ptaków autorstwa Mirka Żarka. W przypadku trzech dyscyplin są to kubki z nadrukiem zaprojektowanym przez Cezarego Wójcika. KULING wyprodukował też T-shirty z logo LOOP, które można zakupić.
7. Mój kolega codziennie odczytuje obrączki na tych samych ptakach. Czy w ten sposób można zbierać punkty?
. Tak! Regulamin ligi nie stawia tutaj ograniczeń. Codzienny odczyt tego samego ptaka to też ciekawa informacja, pokazująca jego przywiązanie do tego miejsca, a w przypadku ptaków zimujących daje to szansę na dokładne określenie daty odlotu na lęgowisko. Nie ma też ograniczeń sprzętowych i jak ktoś ma bezzałogowy samolot z kamerą, to może oblatywać falochrony, mola i dachy budynków, gdzie masowo przesiadują mewy i gromadzić w taki sposób punkty do ligi. Nie odczytujcie jednak tych samych ptaków co godzinę!
8. Czy odczyty wykonane za granicą też się liczą?
. NIE. Zmieniliśmy zasady, jakie obowiązywały w pierwszych dwóch sezonach. Jak już pewnie wiecie przez zwykłe gapiostwo nie napisaliśmy, że chodzi nam tylko o Zatokę Gdańską i o ptaki wodne. Jednak takie odczyty nic nie wnoszą do naszych baz danych i dodatkowo robią mnóstwo dodatkowej roboty dziewczynom z Centrali.

KULING organizował już rozgrywki obrączkarskie w ligach: Mewiej (2000-2002-) i Kaczej (2007-2008). Oprócz świetnej zabawy, rywalizacji i końcowego podium miały one jeden cel – zintensyfikowanie zbierania danych biometrycznych i zwiększenia szans na uzyskiwanie wiadomości powrotnych dzięki zakładaniu kolorowych obrączek. Obecnie KULING intensywnie obrączkuje kolorowymi obrączkami mewy, a ekipa z Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi różne badania na łabędziach niemych przebywających na plażach Trójmiasta. Dlatego zależy nam na informacjach o ptakach noszących obrączki. Nie dotyczy to tylko mew i łabędzi, ale też krzyżówek, które jeszcze noszą zielone obrączki zakładane w latach 2006-2008. Powołaliśmy więc Ligę Odczytywaczy Obrączek Ptasich (w skrócie LOOP). Loop to po angielsku pętla, a więc podstawowe narzędzie, którym się posługujemy przy łapaniu mew i kaczek, a także pętla zwrotna: kulingowscy obrączkarze zakładają obrączki, a wszyscy donoszą Kulingowi o zaobrączkowanych ptakach. Dla najaktywniejszych odczytywaczy będą nagrody – jak zwykle atrakcyjne – jak to w KULINGu. Pierwsza edycja ligi trwała 12 miesięcy od 1 listopada 2013 do 31 października 2014 i zakończyła się uroczystościami w centrum gastronomiczno-konferencyjnym „Ptasi Raj” (zobacz mini relację z imprezy i wyniki LOOP <<PDF 773 kB>>. Druga edycja, najdłuższa, trwała od listopada 2014 do marca 2016. Wyniki mozna znaleźć poniżej, a z czasem powinna powstac spójna relacja w archiwum.

Dyskusje i konsultacje trwały długo, nawet podczas imprezy kończącej drugą edycję ligowych zmagań. I tak oto przedstawia się teraz regulamin punktacji:

1. Za obrączkę plastikową, lub inny plastikowy znaczek (znaczek naskrzydłowy, obroża, znaczek na dziobie) – 1 punkt

2. Wszelkie odczyty łabędzi – 1 punkt

3. Odczyty metali owalnych (polskie obrączki z typów S, P, i W) – 2 punkty

4. Odczyty metali okrągłych – 3 punkty.

Wprowadzany ograniczenia:

I. Do ligi wchodzą tylko odczyty wykonane w Polsce i na Morzu Bałtyckim w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej.

II. Nie uwzględniamy obrączek na ptakach środowisk lądowych chwytanych na punktach obrączkowania (w tym podczas akcji karmnik). Uwzględniamy tylko odczyty znaczników na takich ptakach nie trzymanych w ręku.