Loading

Liga Odczytywaczy

LOOP 2017-2018

Jest jesień i ptaków do czytania coraz więcej. Przyrost punktów w czasie też nieco się zwiększył w lekturach plastikowych i metalowych. Łabędzie się ustabilizowały ale i tak liczba odczytów też tutaj się ładnie zwiększa. Podium bez mian. Jarosław zwiększa przewagę i ucieka reszcie w niesamowitym tempie. Jednak by znaleźć się w pierwszej trzydziestce wciąż wystarczy 19 punktów, czyli jedno wyjście i zapoznanie się z lekturami ofiarowanymi w łabędziowej bibliotece w Trójmieście. Na liście objawiły się dwa duże skoki w górę tabeli: Janusz i Mariusz pognali w górę o ponad 10 pozycji. Sławomir i Barbara – też nieźle! Na podium fajnie widać dwie zróżnicowane strategie czytelnicze: Jarosław i Maciej specjalizują się w plastikach i łabędziach , natomiast Helena to zawodniczka metalowa. Nasz wspólny dorobek punktowy jest wciąż ciut poniżej ubiegłoligowych wyników, ale zimą powinno być lepiej, za czym przemawia krzywa przyrostu odczytów w poprzedniej edycji. Może Olsztyn się obudzi? Jak na razie warmińsko-mazurskie na miejscu trzecim, a bywało lepiej! Czytajmy więc dalej – naprawdę warto, bo razem zbieramy fantastyczne dane naukowe. Pierwszym gatunkiem za którego opracowanie się zabierzemy jest śmieszka, choć nasze zamiary dotyczą Trójmiasta i być może też Olsztyna. Chcemy sprawdzić w jakim stopniu poszczególne osobniki są związane z miejscami przebywania zimą i czy w kolejnych zimach powtarzają swoje zachowania. Drugi po jaki sięgamy jest podobny i dotyczy krzyżówki zwanej malardem. Wielkie podziękowania za Wasz trud czytelniczy i proszę by pamiętać o podawaniu godziny odczytu, a w przypadku Parku w Gdańsku Oliwie także szczegółowej lokalizacji odczytanej krzyżówki. Na stronie Kulinga znajdziecie mapkę z nazwami zbiorników wodnych w tym Parku. Już nie mogę się doczekać kolejnej ligowej odsłony! Pozdrawiam tradycyjnym CZYTAM, BO LUBIĘ.

                                                                                                                                            WMS

 

Ważna informacja – ukochany nasz POLRING, dzięki któremu mamy naszą ligę, a Centrala Obrączkowania gromadzi cenne odczyty, wprowadził kolejną zmianę w systemie. Otóż obrączkarze nie mogą wpisać słowa KULING w polu drugi obrączkarz. Jako, że zależy nam na Waszej deklaracji udostępnienia nam Waszych odczytów, to wpisujcie KULING do pola INNI ZNALAZCY.

JEŚLI ODCZYT JAKIEJKOLWIEK OBRĄCZKI ZROBICIE NA PODSTAWIE ZDJĘCIA TO KONIECZNIE ALBO WKLEJCIE TO ZDJĘCIE DO POLRINGOWEGO FOMULARZA (rozwiązanie preferowane) ALBO WPISZCIE W UWAGACH, ŻE ODCZYT NA PODSTAWIE ZDJĘCIA. To bardzo ważne przy późniejszym opracowywaniu danych.

Wyniki za październik

Bez tytułu

Przyrost punktów w kolejnych miesiącach

Bez tytułunnnnn

1. Uczestnikiem może być każdy, kto chce przekazywać Kulingowi swoje odczyty obrączek noszonych przez ptaki dzikie (gołębie miejskie i obrączki na ptakach hodowlanych nie wchodzą w grę).Oto nowe zasady (wytłuszczono nowe przepisy):

2. Odczyty należy wprowadzać do bazy internetowej POLRING http://ring.stornit.gda.pl/ zgodnie z obowiązującymi w tym systemie zasadami.

3. Odczyt będzie przekazany do bazy danych Kulinga, gdy w internetowym formularzu systemu POLRING jako współobserwatora poda się Kuling. Tylko takie wpisy......  W przypadku osób posiadających licencję obrączkarską magiczne słowo KULING musi być wpisywane w polu Inni Znalazcy (nie Obrączkarz 2). Współodczytywaczy trzeba wpisywać w pole "Inni znalazcy".

4. Do ligi wchodzą tylko odczyty dokonane na terytorium Polski i na Morzu Bałtyckim w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej.

5. Nie uwzględniamy obrączek na ptakach środowisk lądowych chwytanych na punktach obrączkowania (w tym podczas akcji karmnik). Uwzględniamy tylko odczyty znaczników na takich ptakach nie trzymanych w ręku.

6. Odczyt okrągłej obrączki metalowej - 3 punkty

7. Odczyt owalnej obrączki metalowej (polskie typy: P, S, W) - 2 punkty

8. Odczyt wszelkich znaczników na łabędziach oraz wszelkich znaczników plastikowych - 1 punkt

9. Gdy dany odczyt zostanie dokonany przez więcej niż 1 osobę - liczba punktów jest proporcjonalnie dzielona na wszystkie osoby wymienione w zgłoszeniu. Punkty za odczyty dokonane niezależnie w tym samym dniu nie są dzielone.

10. Na stronie Kulinga podawana będzie bieżąca klasyfikacja odczytywaczy. Osoby które nic chcą by ich nazwisko znalazło się w zestawieniu, proszone są o poinformowanie nas o tym i wybranie pseudonimu pod którym będą figurować na liście.

Jakość danych - prośby do odczytywaczy

Prosimy o dokładne podawanie miejsca, w którym przebywał ptak z obrączką. W przypadku krzyżówek prosimy o zaznaczanie konkretnego stawu, lub miejsca na rzeczce. W Parku Oliwskim jest duży staw w kształcie litery L i ważne jest wskazanie części stawu, gdzie kaczka była widziana. Każdy ze stawów ma zwyczajową nazwę i wystarczy ją wymienić, a części stawu w kształcie litery L (Staw Venus) mają nadane numery od 1 do 3.W przypadku mew BARDZO WAŻNE jest podanie godziny odczytu. Mewy przemieszczają się w określony sposób po mieście i dzięki podaniu czasu, kiedy ptaka widziano będziemy mogli lepiej poznać ich zwyczaje.

Nie wpisujcie do POLRINGU odczytów, których nie jesteście na 100% pewni. Takie wpisy i tak nie wejdą do bazy, bo zostaną odrzucone na etapie weryfikacji, a tylko spowodują, że wszyscy będziemy mieli więcej pracy.

Odpowiedzi na często zadawane pytania - czyli tzw. FAQ

1. Po co KULING robi to wszystko?
. Z kilku powodów: dla uciechy własnej i waszej, dla nauki, bo po to się ptaki obrączkuje by potem coś o nich się dowiedzieć i by w ten sposób zgromadzić dane do naszych przyszłych prac naukowych, o których ciepło myślimy, no i z podziwu, że jest POLRING i że tak fajnie działa,
2. Czy zawsze muszę wpisywać współobserwatorów?
. To kwestia umowy między Wami. Wpisując tylko jedną osobę zwiększa się jej szansę na wysoką pozycję w rankingu, bo nie musi ona dzielić się punktami z pozostałymi, natomiast potem może podzielić się nagrodą :). Pamiętajcie jednak, że nagroda raczej nie będzie podzielna. Osoba/osoby, które widnieją jako autorzy obserwacji odpowiadają za jakość wprowadzonych danych. Jak będą pretensje za błędy w odczytach to wiadomo, kto ma dostać po głowie. Trzeba też się zastanowić czy wpisywać osoby towarzyszące nam w spacerze, które ptakom się wcale nie przyglądają oraz nieletnie dzieci, psy, koty i chomika, którego wynieśliśmy na spacer.
3. Skąd biorą się aż dwa miejsca po przecinku w punktacji? I czy punkty zawsze są dzielone równo?
. Dwa miejsca - bo przy dwóch wzrokiem to można ogarnąć, a przy pięciu byłoby z tym trudniej. Nie zawsze jest po równo, bo jak podzielić np. 1 punkt na 3 odczytywaczy? Z prostego dzielenia wychodzi 0,333333, czyli powinniśmy dać każdemu po 0,33 punktu, ale 3x0,33 to 0,99 a nie 1, więc pierwsza osoba na liście dostaje 0,34 a dwie pozostałe 0,33 i w sumie jest 1. Ponadto łatwo sobie wyobrazić sytuację, że kolejne miejsca dzieli różnica 0,01 punktu, co może przełożyć się na wzrost czytelnictwa - i na to liczymy!
4. Czy przekazując moje obserwacje do bazy Kulinga tracę do nich prawa?
. Nie. Cały czas będziecie mogli śledzić losy tych ptaków z poziomu Waszego konta w POLRINGu. Udostępniając swoje obserwacje zgadzacie się, by KULING mógł je wykorzystać do swoich prac naukowych. Oczywiście w pracach takich znajdą się dla Was podziękowania. Osoby, które dokonują bardzo dużej liczby odczytów zawsze będą pytane o to, czy zgadzają się na wykorzystanie tych odczytów w opracowaniach naukowych.
5. Czy muszę robić fotografię każdej obrączki?
. Nie ma takiego obowiązku. Jednak dysponując zdjęciem trudniej jest popełnić pomyłkę w odczycie napisu na obrączce. Jeżeli nie dysponujecie aparatem cyfrowym z zoomem, to podawajcie nam tylko takie odczyty, gdzie jesteście pewni każdej literki i cyferki!
6. Jakie będą nagrody?
. Wzorując się na sportach zimowych wprowadziliśmy klasyfikację generalną - czyli prostą sumę wszystkich punktów zgromadzonych w lidze oraz oddzielne klasyfikacje w trzech dyscyplinach: odczyty wszelakich plastików, odczyty metalowych obrączek na łabędziach i odczyty metalowych obrączek na innych niż łabędzie ptakach. W przypadku klasyfikacji generalnej nagrodami są rzeźby ptaków autorstwa Mirka Żarka. W przypadku trzech dyscyplin są to kubki z nadrukiem zaprojektowanym przez Cezarego Wójcika. KULING wyprodukował też T-shirty z logo LOOP, które można zakupić.
7. Mój kolega codziennie odczytuje obrączki na tych samych ptakach. Czy w ten sposób można zbierać punkty?
. Tak! Regulamin ligi nie stawia tutaj ograniczeń. Codzienny odczyt tego samego ptaka to też ciekawa informacja, pokazująca jego przywiązanie do tego miejsca, a w przypadku ptaków zimujących daje to szansę na dokładne określenie daty odlotu na lęgowisko. Nie ma też ograniczeń sprzętowych i jak ktoś ma bezzałogowy samolot z kamerą, to może oblatywać falochrony, mola i dachy budynków, gdzie masowo przesiadują mewy i gromadzić w taki sposób punkty do ligi. Nie odczytujcie jednak tych samych ptaków co godzinę!
8. Czy odczyty wykonane za granicą też się liczą?
. NIE. Zmieniliśmy zasady, jakie obowiązywały w pierwszych dwóch sezonach. Jak już pewnie wiecie przez zwykłe gapiostwo nie napisaliśmy, że chodzi nam tylko o Zatokę Gdańską i o ptaki wodne. Jednak takie odczyty nic nie wnoszą do naszych baz danych i dodatkowo robią mnóstwo dodatkowej roboty dziewczynom z Centrali.

 

KULING organizował już rozgrywki obrączkarskie w ligach: Mewiej (2000-2002-) i Kaczej (2007-2008). Oprócz świetnej zabawy, rywalizacji i końcowego podium miały one jeden cel - zintensyfikowanie zbierania danych biometrycznych i zwiększenia szans na uzyskiwanie wiadomości powrotnych dzięki zakładaniu kolorowych obrączek. Obecnie KULING intensywnie obrączkuje kolorowymi obrączkami mewy, a ekipa z Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi różne badania na łabędziach niemych przebywających na plażach Trójmiasta. Dlatego zależy nam na informacjach o ptakach noszących obrączki. Nie dotyczy to tylko mew i łabędzi, ale też krzyżówek, które jeszcze noszą zielone obrączki zakładane w latach 2006-2008. Powołaliśmy więc Ligę Odczytywaczy Obrączek Ptasich (w skrócie LOOP). Loop to po angielsku pętla, a więc podstawowe narzędzie, którym się posługujemy przy łapaniu mew i kaczek, a także pętla zwrotna: kulingowscy obrączkarze zakładają obrączki, a wszyscy donoszą Kulingowi o zaobrączkowanych ptakach. Dla najaktywniejszych odczytywaczy będą nagrody - jak zwykle atrakcyjne - jak to w KULINGu. Pierwsza edycja ligi trwała 12 miesięcy od 1 listopada 2013 do 31 października 2014 i zakończyła się uroczystościami w centrum gastronomiczno-konferencyjnym "Ptasi Raj" (zobacz mini relację z imprezy i wyniki LOOP <<PDF 773 kB>>. Druga edycja, najdłuższa, trwała od listopada 2014 do marca 2016. Wyniki mozna znaleźć poniżej, a z czasem powinna powstac spójna relacja w archiwum.

Dyskusje i konsultacje trwały długo, nawet podczas imprezy kończącej drugą edycję ligowych zmagań. I tak oto przedstawia się teraz regulamin punktacji:

1. Za obrączkę plastikową, lub inny plastikowy znaczek (znaczek naskrzydłowy, obroża, znaczek na dziobie) - 1 punkt

2. Wszelkie odczyty łabędzi - 1 punkt

3. Odczyty metali owalnych (polskie obrączki z typów S, P, i W) - 2 punkty

4. Odczyty metali okrągłych - 3 punkty.

Wprowadzany ograniczenia:

I. Do ligi wchodzą tylko odczyty wykonane w Polsce i na Morzu Bałtyckim w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej.

II. Nie uwzględniamy obrączek na ptakach środowisk lądowych chwytanych na punktach obrączkowania (w tym podczas akcji karmnik). Uwzględniamy tylko odczyty znaczników na takich ptakach nie trzymanych w ręku.