Nazwą "liczenia zimowe" określamy trwające nieprzerwanie od 34 lat liczenia zimujących ptaków wodnych nad zachodnią Zatoką Gdańską. Prowadzone regularnie, nie rzadziej niż raz w miesiącu (od września do kwietnia) są najdłużej trwającymi tego typu badaniami w Europie, a być może i na świecie. Konsekwencja w realizacji, przemyślany podział wybrzeża na odcinki, skrupulatnie przestrzegana metodyka i zgrany zespół liczących to nasz przepis na sukces :). Wyniki naszych liczeń regularnie publikujemy, dzięki czemu nie zapełniają niepotrzebnie niczyich szuflad.


        Liczenia prowadzone sa z brzegu przez osobę pokonującą z lunetą lub lornetką wyznaczoną część wybrzeża zachodniej Zatoki Gdańskiej. Liczone są ptaki wzdłuż nastepujących fragmentów: Wyspa Sobieszewska: Przekop Wisły od Przegaliny do ujścia, jez. Ptasi Rajem i Wisła Śmiała; Wyspa Stogi i Port Północny; plaża miejska od Brzeźna do Skweru Kościuszki w Gdyni, od Gdyni Oksywia do molo w Juracie po wewnętrznej stronie Półwyspu Helskiego, od Rozewia do Kuźnic od strony morza i oba porty w Helu.
Rys. Michał Skakuj        Kontrolowane wybrzeże podzielone jest na szereg odcinków wytyczonych w oparciu o charakter linii brzegowej i obecność miejsc skupiających ptaki (mola, porty etc.).
        Liczymy ptaki wodne - blaszkodziobe (bez przelatujących gęsi), łyski, nury, perkozy, kormorany, alkowate, mewy i siewki. Zwracamy uwage na wszystkie ciekawe pojawy ptaków.
        Liczymy też wszystkie znalezione martwe ptaki, dodatkowo próbując ustalić przyczyny ich śmierci (np. z sieci rybackiej, zaoliwiony).

Szczegóły podziału odcinków, instrukcje itp. - w dziale "metody"